صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

این نوع صندوق وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های تحت تملک خود را در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشد. برای سرمایه‌گذارانی که ریسک کمتر را ترجیح می‌دهند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها معقول به نظر می‌رسد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

صندوق سرمایه گذاری با مدیریت حرفه ای دارایی ها این امکان را به افراد عادی می‌دهد تا بتوانند با خیال راحت و با شرایط مختلف از حداکثر ظرفیت بازار استفاده کنند.

بازده مناسب

در تکانه‌های مختلف اقتصادی، صندوق سرمایه گذاری محل مناسب برای سرمایه‌گذاری است که به واسطه آن می توان بازده مناسبی کسب کرد و ارزش دارایی‌ها را در برابر تورم حاکم بر جامعه حفظ نمود.

صرفه جویی ناشی از مقیاس

هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود در نتیجه هزینه سرانه هر سرمایه‌گذار کاهش می‌یابد.

feature
کاهش ریسک سرمایه گذاری

قدرتی که سرمایه‌گذاری جمعی به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌دهد در این است که امکان انتخاب سبدهای متنوع تر را پیدا می‌کنند. در نتیجه ریسک کلی سرمایه‌گذاری‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نقدشوندگی بالا

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ، از نقدشوندگی بالایی برخوردار بوده و قابلیت تبدیل به پول نقد در کمترین زمان و با کمترین هزینه را داراست.

تنوع در صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری

بعضی از صندوق‌ها سود منظم و ثابت دارند. برخی دیگر مناسب کسانی هستند که می‌خواهند با پذیرش ریسک بیشتر فرصت بهره بردن از سودهای بالاتر را برای خود فراهم کنند، بعضی دیگر از صندوق‌ها نیز حد وسط را گرفته‌اند.